III Forum dla Nauczycieli na temat dostosowania wymagań edukacyjnych do potrzeb dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera i autyzmem.

Grudzień 3, 2018 przez Brak komentarzy

Sprawozdanie z Forum

Dnia 26 listopada 2018 roku odbyło się III Forum dla Nauczycieli na temat dostosowania wymagań edukacyjnych do potrzeb dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera i autyzmem. Organizatorami spotkania był Zespół Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych Powiatu Warszawskiego Zachodniego i Stowarzyszenie BONUM.

Ponieważ zainteresowanie tym spotkaniem było duże, skorzystaliśmy z uprzejmości dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Błoniu pani Magdaleny Rak i Forum odbyło się w sali gimnastycznej tejże szkoły.

Wprowadzenie do tematu poprowadziła pani Emilia Anosov  – psycholog. Powiedziała o epidemiologii całościowych zaburzeń rozwoju, o klasyfikacji medycznej i głównych deficytach osób na nie cierpiących.

Kolejne wystąpienie należało do pana Grzegorza Zalewskiego. Przedstawił on swoje doświadczenia, jako rodzic dziecka z Zespołem Aspergera. Podzielił się swoimi przeżyciami ze współpracy z przedszkolami i szkołami, do których uczęszcza lub uczęszczał jego syn.

Pani Helena Magdalena Krauze, psycholog, psychoterapeuta pracujący z dziećmi z ASD  miała wystąpienie na temat potrzeb dziecka z autyzmem oraz  wyzwań stojących w związku z tym przed dorosłymi. Wyjaśniła też znaczenie dostosowania oddziaływań środowiska do indywidualnych potrzeb dziecka z ASD. Podczas tego wykładu przybliżyła główne deficyty i nadmiary występujące u dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju oraz metodę Stosowanej Analizy Zachowania. W kolejnej części wykładu zaprezentowała skuteczne praktyki pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu. Był to szereg konkretnych wskazówek, jak pracować z takim dzieckiem, na co zwracać uwagę, jak pomóc jemu i sobie próbując zrozumieć z jakimi trudnościami ono się mierzy.

Ostatnie wystąpienie należało do Pani Marioli Łygas, pedagoga specjalnego pracującego w klasie integracyjnej, między innymi z dziećmi z autyzmem i Zespołem Aspergera. Omówiła ona dość dokładnie sposoby dostosowań warunków i form edukacji do możliwości dziecka z ASD.

Spotkanie o takiej samej tematyce odbyło się także  3 grudnia w Zespole Szkół w Borzęcinie.

Wspomaganie szkół i placówek oświatowych, Wydarzenia, Wydarzenia Blizne, Wydarzenia Błonie

Odpowiedz

(required)

(required)


Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych  Powiatu Warszawskiego Zachodniego im. Ireny Sendlerowej wraz z Radą Pedagogiczną oraz...

Sekretariat Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Błoniu

 Informujemy, że w dniach 04.02.2019r. – 08.02.2019r. sekretariat Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Błoniu będzie czynny w godz. 7.30 – 15.30.

Uwaga, awaria telefonu w Dziekanowie Leśnym

Awaria telefonu w Poradni w Dziekanowie Leśnym . Do odwołania  

4-8.02.2019r. sekretariat Poradni w Blizne Jasińskiego nieczynny

W dniach 4-8.02.2019r. sekretariat Poradni w Blizne Jasińskiego będzie nieczynny  Za utrudnienia przepraszamy

  ZAPROSZENIE       Serdecznie zapraszamy na kolejne w bieżącym roku szkolnym spotkanie grupy wsparcia dla pedagogów i psychologów...