III Forum dla Nauczycieli na temat dostosowania wymagań edukacyjnych do potrzeb dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera i autyzmem.

Grudzień 3, 2018 przez Brak komentarzy

Sprawozdanie z Forum

Dnia 26 listopada 2018 roku odbyło się III Forum dla Nauczycieli na temat dostosowania wymagań edukacyjnych do potrzeb dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera i autyzmem. Organizatorami spotkania był Zespół Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych Powiatu Warszawskiego Zachodniego i Stowarzyszenie BONUM.

Ponieważ zainteresowanie tym spotkaniem było duże, skorzystaliśmy z uprzejmości dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Błoniu pani Magdaleny Rak i Forum odbyło się w sali gimnastycznej tejże szkoły.

Wprowadzenie do tematu poprowadziła pani Emilia Anosov  – psycholog. Powiedziała o epidemiologii całościowych zaburzeń rozwoju, o klasyfikacji medycznej i głównych deficytach osób na nie cierpiących.

Kolejne wystąpienie należało do pana Grzegorza Zalewskiego. Przedstawił on swoje doświadczenia, jako rodzic dziecka z Zespołem Aspergera. Podzielił się swoimi przeżyciami ze współpracy z przedszkolami i szkołami, do których uczęszcza lub uczęszczał jego syn.

Pani Helena Magdalena Krauze, psycholog, psychoterapeuta pracujący z dziećmi z ASD  miała wystąpienie na temat potrzeb dziecka z autyzmem oraz  wyzwań stojących w związku z tym przed dorosłymi. Wyjaśniła też znaczenie dostosowania oddziaływań środowiska do indywidualnych potrzeb dziecka z ASD. Podczas tego wykładu przybliżyła główne deficyty i nadmiary występujące u dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju oraz metodę Stosowanej Analizy Zachowania. W kolejnej części wykładu zaprezentowała skuteczne praktyki pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu. Był to szereg konkretnych wskazówek, jak pracować z takim dzieckiem, na co zwracać uwagę, jak pomóc jemu i sobie próbując zrozumieć z jakimi trudnościami ono się mierzy.

Ostatnie wystąpienie należało do Pani Marioli Łygas, pedagoga specjalnego pracującego w klasie integracyjnej, między innymi z dziećmi z autyzmem i Zespołem Aspergera. Omówiła ona dość dokładnie sposoby dostosowań warunków i form edukacji do możliwości dziecka z ASD.

Spotkanie o takiej samej tematyce odbyło się także  3 grudnia w Zespole Szkół w Borzęcinie.

Wspomaganie szkół i placówek oświatowych, Wydarzenia, Wydarzenia Blizne, Wydarzenia Błonie

Odpowiedz

(required)

(required)


Grupa Wsparcia Pedagogów i Psychologów

Serdecznie zapraszamy na kolejne w tym roku szkolnym spotkanie Grupy Wsparcia Pedagogów i Psychologów, które odbędzie się dnia 16...

Godziny pracy w dniach 29.04 – 2.05.2019r.

Poradnia w Błoniu  29.04  godz. pracy 8.00 – 17.00 poniedziałek 30.04  godz. pracy 8.00 – 17.30 wtorek 02.05  nieczynna...

Uprzejmie informujemy, że w wyniku referendum strajkowego

Uprzejmie informujemy, że w wyniku referendum strajkowego przeprowadzonego w Zespole Poradni, w którym wzięło udział 72% uprawnionych,  83% opowiedziało...

Serdecznie dziękujemy za udział w konferencji „Zaburzenia emocjonalne i psychiczne dzieci i młodzieży”

Szanowni Państwo, Serdecznie dziękujemy za udział w konferencji, mamy nadzieję, że wystąpienia naszych prelegentów były dla Państwa inspirujące.

Praca dla referenta kadr i psychologa

Dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych Powiatu Warszawskiego Zachodniego w Błoniu informuje, że poszukuje osoby na stanowisko referenta ds. kadr i...