Zespół PPP Powiatu Warszawskiego Zachodniego - logotyp

Rodzicielstwo bliskości

Skontaktuj się z nami

Rodzicielstwo bliskości

Blog clock 15 lutego 2021

Czym jest rodzicielstwo bliskości?

Jest to styl wychowania dzieci, którego filarem jest zapewnianie dziecku bliskości, wzajemny szacunek i poszanowanie potrzeb i granic obu stron. Ważne jest, by rodzice starali się zrozumieć potrzeby swoich dzieci i mieli realistyczne oczekiwania wobec nich. Wyznaczane dzieciom granice powinny być stosowne do wieku i ich aktualnego rozwoju fizycznego i psychologicznego. Zmniejsza to frustrację dziecka z reguły powodowaną zbyt wysokimi wymaganiami leżącymi poza jego zasięgiem. Głównym celem tego stylu wychowania jest nawiązanie silnej więzi rodziców z dzieckiem.

Ważne elementy rodzicielstwa bliskości:

Bliskość i ciepło – zapewnienie dziecku bliskości i ciepła daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, wytwarza się więź. Już od chwili narodzin ważne jest bycie blisko i uczenie się siebie nawzajem i rozpoznawanie swoich potrzeb.

Naturalne karmienie – karmienie piersią zbliża do siebie, ułatwia nawiązanie więzi. To nie jest wyłącznie zaspokajanie głodu, ale również bliskość i budowanie wzajemnej relacji. Inne sposoby karmienia nie przekreślają możliwości nawiązania więzi. Ważne jest to, by towarzyszyła temu bliskość i kontakt rodzica z dzieckiem.

Noszenie dziecka – istotną potrzebną małych dzieci jest przytulanie i bliskość, dlatego też uwielbiają być na rękach. Noszenie dziecka stymuluje odkrywanie świata i pobudza ciekawość. Jest to zaspokojenie jego potrzeb, a nie rozpieszczanie.

Spokojny sen – spanie z dzieckiem ma dobry wpływ na jego spokojny, głęboki sen i zmniejsza różnego rodzaju napięcia.

Płacz dziecka – sygnał, którego nie można lekceważyć. Płacz jest sposobem dziecka na komunikację ze światem. Jedynie w ten sposób niemowlę potrafi informować o swoich potrzebach. Pozostawienie dziecka samego „aby się wypłakało” sprawia, że czuje się opuszczone.

Równowaga i wyznaczanie granic – poszanowanie godności dziecka nie oznacza, że mamy dziecku na wszystko pozwalać. Wykluczone jest poniżanie, zastraszanie czy przemoc wobec dziecka. Ważne jest, by nie zapomnieć o czasie tylko dla siebie. Równowaga i chwila oddechu jest niezwykle istotna dla zdrowia rodziców.

Intuicja i zdrowy rozsądek – najważniejsze jest to, co sami czujemy i wiara w to, że postępujemy słusznie. Nie powinniśmy wbrew sobie wierzyć w to, co podpowiadają nam rodzina, znajomi czy obcy ludzie. Z pewnością mają oni dobre intencje, jednak to my znamy nasze dziecko najlepiej.

Nurt rodzicielstwa bliskości nie jest konkretną metodą mówiącą rodzicom, jak mają postępować i wychowywać dziecko, jest to raczej styl wychowania, którego nie trzeba się uczyć. Wskazówki mogą być pomocne w nawiązaniu bliskich relacji ze swoim dzieckiem, które są potrzebne do jego prawidłowego i harmonijnego rozwoju.

Sprawdź jak do nas dojechać

Godziny otwarcia poradni

Błonie
PN od 7:30 do 16:00
WT od 8:00 do 18:00
ŚR od 7:30 do 16:00
CZW od 8:00 do 18:00
PT od 7:30 do 16:00
Zobacz na mapie
Ożarów Mazowiecki
PN od 8:45 do 17:00
WT od 7:30 do 16:00
ŚR | CZW od 7:30 do 11:30
ŚR | CZW od 13:00 do 17:00
PT od 7:30 do 12:45
Zobacz na mapie
Dziekanów Leśny
PN | WT | ŚR | PT od 7:30 do 15:30
CZW 10:00 do 18:00
Zobacz na mapie
Blizne Jasińskiego
PN | ŚR | CZ | PT od 7:30 do 15:30
WT od 10:00 do 18:00
Zobacz na mapie
Zapisz się do poradni